Pedersen.se – Ny hemsida ger ökad synlighet och fler kunder
Nu ska vi berätta om hur en ny hemsida ger ökad synlighet och fler kunder. Något som kommer att skapa goda förutsättningar till Pedersen.se
Qlosr tillhandahåller IT-lösningar till företag och skolor. Och de är jäkligt bra på det. För att öka sin affärsmässighet fick WebkingTeamet uppdraget att bygga en skräddarsydd webbplats med WordPress som CMS med ett egenutvecklat tema. Här berättar vi hur vi resonerat och byggt Qlosr.se.
Vi ansvarade även för att ta fram sidans textinnehåll. Vår copywriter Johan lade stort fokus på att göra materialet begripligt, ofta med konkreta exempel, kryddade med tydliga CTA´s. Våra webbutvecklare implementerade sedan rätt funktionalitet samt gjorde en rejäl teknisk optimering. Ett omfattande men väldigt lyckat projekt inom webbutveckling. Inte minst då samarbetet med Gustav, Joakim och Martin fungerade klockrent.
Under resans gång lade vi till nya funktioner. Resultatet blev Qlosr.se en sida som leder till många nya uppdrag och som visar upp företagets breda expertis.
Webkings roller i projektet har varit webbutvecklare, webbdesigner, copywriter och projektledare.
Lansering: Våren 2020
Hemsida: Qlosr
Artikel: Så skapade vi Qlosr.se
Teknik: WordPress 4, Responsiv webdesign, Yoast för Sökmotoroptimering, Ithemes Security som brandvägg/säkerhet, W3 Total Cache för prestandaoptimering och Visual Composer för att enkelt editera i ett grafiskt gränssnitt.
Nu ska vi berätta om hur en ny hemsida ger ökad synlighet och fler kunder. Något som kommer att skapa goda förutsättningar till Pedersen.se
Med Skuldra får skuldrådgivare ett helt nytt och effektivt verktyg, som snabbt ger en säker överblick över privatpersoners kritiska skulder. Med syfte att direkt igångsätta en konkret plan mot en ordnad och trygg ekonomisk situation.
Har du funderat ut en kanonidé som skulle kunna bli en bra app? Faktum är att det inte är så himla svårt att bygga en app. I den här artikeln ska vi kortfattat berätta om hur du kan gå tillväga för att ta din idé och förvandla den till en färdig app.
Nu ska vi berätta om hur vi med Webkingplattformen utvecklade en helt ny digital kundzon till Safexit. En kundzon som skapar affärsnytta och fler ordrar med hjälp av en genomtänkt och smidig beställningsprocess.